Magazín Mandle / Novinky

Mandloňové arboretum

13. 10. 2023 Novinky Tipy

Prvotní inspirací pro výsadbu mandloňového arboreta byla moje maminka, která je velkou milovnicí přírody. Celý život je úzce spjata s její ochranou a péčí o vinice i sady. 

Mandloňové aroboretum jsem začala realizovat v roce 2020 v době covidu. A přesto, že tato doba byla v mnoha ohledech náročná, podařilo se mi sehnat velké množství různorodých druhů mandloní. Během dvou let jsme tak zasadili více jak 25 různých, převážně evropských, odrůd mandloní.

Arboretum je unikátním genofondem mandloní ve střední Evropě. Na výsadbě spolupracujeme s odborníky –⁠ Ing. Borisem Krškou, Doc. Neugebauerovou ze Zahradnické fakulty MZLU a s Ing. Janou Janíkovou – Zahradní a krajinářská tvorba, která svou činností působí a spolupracuje s okolními obcemi (např. Starovice) právě v oblasti výsadby sadů.

 

Co v arboretu najdete

V arboretu najdete více jak pětadvacet odrůd mandloní. Od každého druhu jsou vysazeny 2-3 stromy. Těšit se můžete na odrůdy – Ginko, Supernova, Tuono, VAMA, Marináda, Soleta  nebo Avijor. V arboretu jsou variety z Chorvatska, Itálie, Španělska, Turecka, Maďarska a také z České republiky.

Velmi zajímavá je odrůda SUPERNOVA. Tu vám doporučujeme, pokud uvažujete o výsadbě mandloně na vaší zahradě. Je to Italská odrůda mandloně, je samosprašná, má vysokou úrodnost a je odolná vůči chorobám. Dá se běžně sehnat v našich zahradnictvích a stačí vám jen jeden stromeček (u dalších se doporučuje mít stromky alepoň dva). Plody má střední až velké, polotvrdé, světle hnědé nebo žluto-hnědé. Kvete bíle, obvykle druhý týden v březnu a dozrává v září.

 

Výsadba stromů je také doplněna o výsadbu lékořice a dalších zajímavých rostlin a keřů, které jsou historicky spjaty s naší krajinou.

Mandloňové arboretum má zvýšit osvětu v rámci unikátnosti mandloňových sadů v Hustopečích a poukázat na rozdíly mezi jednotlivými odrůdami. Na pozemku jsme umístili informační tabule se zajímavostmi k arboretu s pohledem do historie pěstování mandloní prostřednictvím starých fotografií.  Před arboretem také vyrostl nový pevný stánek s malým posezením. Chceme tak zpříjemnit pobyt v sadech každému, kdo se k nám vyšplhá.

 

Máme radost, že tolik z vás navštěvuje sady nejen v době květu, ale i po celé léto nebo na podzim. Naše i městské sady jsou volně přístupné po celý rok. V tuto podzimní dobu mandle dozrávají, ale vzhledem k jarním mrazíkům bude nalazení mandlí spíše náhoda a velká odměna pro některé šťastlivce.

Hustopečské mandloňové sady a arboretum se stali opravdu příjemným odpočinkovým místem a dobrým cílem pro výlet, ale také ojedinělým a nejbližším sadem ve střední Evropě, kde můžete spatřit mandloně.

 

Autor článku
Kateřina Kopová

Nejoblíbenější mandlové dobroty

Ochutnejte unikátní likéry pevně spojené s mandloňovým sadem v Hustopečích, který je evropskou raritou. Originál, který si vás hned získá...

Sledujte nás na
sociálních sítích
facebook instagram youtube