Mandloňové arboretum
unikát naší krajiny

Unikát v unikátní přírodě

V březnu 2021 jsme započali s výsadbou mandloňového arboreta, které by mělo být unikátním genofondem mandloní ve střední Evropě. Na výsadbě spolupracujeme s odborníky –⁠ Ing. Borisem Krškou, Doc. Neugebauerovou ze Zahradnické fakulty MZLU a s Ing. Janou Janíkovou – Zahradní a krajinářská tvorba, která svou činností působí a spolupracuje s okolními obcemi (např. Starovice) právě v oblasti výsadby sadů.

  

 

Stromky, zajímavosti i posezení

Mandloňové arboretum má zvýšit osvětu v rámci unikátnosti mandloňových sadů v Hustopečích a poukázat na rozdíly mezi jednotlivými odrůdami. Na pozemku jsme umístili informační tabule se zajímavostmi k arboretu s pohledem do historie pěstování mandloní prostřednictvím starých fotografií. Stromečky jsme zastřihli, a jsou tak připravené na blížící se léto. Před arboretem také vyrostl nový pevný stánek s malým posezením. Chceme tak zpříjemnit pobyt v sadech každému, kdo se k nám vyšplhá.

Co v arboretu najdete

V arboretu najdete více jak dvacet odrůd mandloní. Od každého druhu budou vysazeny 3 stromy. Těšit se můžete na odrůdy – Ginko, Supernova, Tuono, VAMA, Marináda, Soleta  nebo Avijor.

Na okraji pozemku budou umístěny drobné herní dřevěné prvky. Výsadba stromů bude také doplněna o výsadbu lékořice a dalších zajímavých rostlin a keřů, které jsou historicky spjaty s naší krajinou.

  

 

 

Věříme, že s ochotou a elánem pro realizaci dobrého nápadu se nám za pomoci dobrých přátel Hustopečské mandlárny podaří do dvou let pozemek zaplnit pestrými odrůdami i z okolních jižních zemí.

Máme radost, že tolik z vás navštěvuje sady nejen v době květu, ale po celé léto, i na podzim. Hustopečské mandloňové sady i naše arboretum se tak stávají opravdu příjemným odpočinkovým místem. Dobrým cílem pro výlet, ale také ojedinělým a nejbližším sadem ve střední Evropě, kde můžete spatřit mandloně.

Podívejte se, jak arboretum ožívá, i jaké novinky v něm připravujeme. Sledujte Mandloňové arboretum na Facebooku – Mandloňové arboretum.
 

 
​​​​​Lékořice


Prunus tenella - mandloň nízká

 

Sledujte nás na
sociálních sítích
facebook instagram youtube