Tipy na výlet
Poznejte krásy jižní Moravy s námi

Nemáte plány na víkend nebo si chcete udělat výlet na Moravu? Poznejte to nejlepší a nezapomeňte při tom na místní speciality.
Užijte si cestování s Mandlárnou

Máme pro vás tipy na výlet v okolí Hustopečí, a Lednicko-Valtického areálu. Na kole, pěšky, autem nebo kombinací všech zmíněných. :)

Rychlé odkazy:
Moravou na kole
Morava na víkend
Ubytování
Když jedu okolo
Pálava a nejbližší okolí
Když náhodou prší

Jižní Moravou na kole?

Žádný problém, funkční a dobře udržovaný systém cyklostezek, to je naše! Stezkami se dostanete z Brna až do Vídně, ale žádný spěch. Po cestě je toho spousta k vidění.

Na kole z Hustopečí? Vyzkoušejte třeba cyklotrasu Krajem andré, kratší trasu André, Velkopavlovickou, kratší Moravskou vinnou nebo náročnější Moravskou vinnou.

Image result for cyclist and wine

Pokud se chystáte vyrazit opravdu z Brna, doporučujeme dobře známou cyklotrasu EV9 přes Modřice, za obchodními domy IKEA, Tesco a Olympie. Stezka vás dovede až do Židlochovic, kudy musíte trochu přes město. Jen asi tři ulice včetně náměstí, které stojí za krátkou zastávku. Pokud máte čas, můžete navštívit také Židlochovský zámek, který sice není volně přístupný, ale můžete se zrelaxovat v zámeckém parku spojeném s oborou.

Židlochovice (zámek) – Wikipedie

Ze Židlochovic pokračují dvě trasy. Velkopavlovická, nebo číslo 5149​. My doporučujeme projet se trochu v chládku a po rovince, tudíž ze Židlochovic vyražte po ulici Nádražní směrem na jih a po chvíli odbočte vlevo. Tato úzká asfaltová cesta vás provede bažantnicí a malým lesíkem do Uherčic. V Uherčicích si můžete udělat krátkou zastávku a prohlédnout si zdejší novogotický kostel. Naproti kostelu se můžete občerstvit v hospůdce umístěné v renesanční radnici. Hospůdka disponuje i zahrádkou a představuje častou zastávku žíznivých cyklistů. Dopravní značení by vás mělo navést na cestu Starovice/Hustopeče. Ve Starovicích se můžete napojit na cyklostezku Krajem kvetoucí révy nebo již zmíněnou Velkopavlovickou. Můžete ale pokračovat i po silnici. Je to sice trochu do kopce, ale nahoře vás odmění výhledy mimo jiné i na mandloňový sad u Hustopečí.​​​​​

Pokud si budete chtít projet Starovice, odbočte u zastávky doprava do vesnice. Silnice po obou stranách potoka vás dovede až k půvabným sklípkům, které se nachází za obcí ve třech kaskádovitě nad sebou umístěných řadách. Vrchem kolem sklípků nebo zadem kolem vinohradů (větší kopec) se dostanete do Hustopečí.

Jakmile dorazíte do Hustopečí, máte vyhráno! Nejen že je tady mnoho k vidění, ale dá se tu najíst, napít i nocovat. Kola můžete nechat třeba v boxech u vlakového nádraží, ale u nás v Mandlárně na ně máme taky stojan. :) Hustopeče jsou ideální startovací místo pro další malé i větší výlety. Blízko se nachází Pálava, Mikulov i Lednice, doporučujeme také třeba Velké Pavlovice nebo Horní či Dolní Věstonice.
Mandlárnu najdete zde!

Další zajímavosti v okolí zde.

 

Morava na víkend

Jste tu na celý víkend a máte auto? Potom doporučujeme začít u nás kávičkou v Mandlové kavárně, dále projížďku kolem Novomlýnských nádrží a Pálavy, zastávku v Mikulově, Valticích, Lednici a přes Zaječí kolem Vinařství u Kapličky do Staroviček na Levandulovou farmu a zpět do Hustopečí, ideálně rovnou do sklípku. Výlet jde rozdělit i na dva dny se spoustou procházek a ochutnávek.

Podívejte se na mapu a nenechte si ujít to nejlepší z jižní Moravy.
​​​​

  

Ubytování

Prohlédněte si ubytovací možnosti v oblíbených oblastech jižní Moravy, některé možnosti dokonce nabízí srovnání cen.

Hustopeče​​
Nejbližší okolí Hustopeč
Pálava a okolí
Mikulov
Lednice
Břeclav

V některých hotelech najdete i naši Mandlovku. Pokud už nemáte cestu přímo k nám, zkuste ji aspoň ochutnat v tamní restauraci nebo baru. Koupit ji můžete vždyky i na našem e-shopu.

Když prší?


Nestává se to sice tak často, ale ano, i u nás někdy prší. Co teď? Kromě nepřeberného množství sklípků, vináren nebo kaváren je tady jedna, která má něco unikátního. Mandlárna! Mandlová káva, Mandlovka a jiné delikatesy z mandlí. To nejlepší z mandlí jedině v naší Mandlové kavárně.

A když už jste se u nás občerstvili, zajděte zjistit jak se v okolí Pálavy žilo před 30 000 lety. Navšitvte Archeopark Pavlov. Jste-li i nadále zvídaví, zkuste Městské muzeum a galerii v Hustopečích nebo Muzeum v Dolních Věstonicích.

Za prohlídku určitě stojí také vnitřní prostory hustopečského kostela, ten minout nemůžete, je přímo na náměstí.

Nemáte náladu na muzea? Co takhle tobogán, termální voda a nějaká ta sauna? Aqualand Moravia má dostatek vnitřních prostor pro koupání za každého počasí. Jestli je to pro vás daleko, zkuste místní saunu u koupaliště nebo v hotelu Amande.
​​
​​​​Raději nějaký sport? Hotel Vinař Kurdějov nabízí badminton, v místním Hotelu Rustikal zase najdete bowlingovou dráhu.

  

Když jedu okolo

Jedete okolo a máte pár hodin, minut nebo třeba půl dne?

Máte-li aspoň pár minut, rozhodně jeďte mimo dálnici. Už po cestě mezi Hustopečemi a Břeclaví se toho dá hodně vidět i z auta. Zastavit se můžete na zmrzlinu nebo ledovou kávu. Spolujezdci také mohou ochutnat přímo v Hustopečích skvělou Mandlovku u nás v Mandlárně. Řidič si dá aspoň kávu, skvělý koláč nebo pražené mandle.

Krátkou zastávku doporučujeme také v lednici u Zámku, z parkoviště je to kousek a zámek je opravdu nezapomenutelný. Vyzkoušet můžete také Vinařství u Kapličky, které proslavil film Bobule. Určitě si najdete pár minut na fotku ve vinicích a možná stihnete i nějaké víno ochutnat.

Pokud máte aspoň půl dne, zkuste zaparkovat přímo v Hustopečích a projít se do Mandloňových sadů. Po cestě se určitě zastavte také v Mandlárně a minout byste neměli ani Vinařství Starý vrch.
Mimo Hustopeče stojí určitě za podívanou Mikulovské náměstí a zámek. Okolo něj se můžete projít zcela zdarma (tedy za cenu parkovného ve městě).
​​​​​​Jestli se raději procházíte v parku, zkuste zámecký park Lednice nebo ten ve Valticích. Případně romantickou zříceninu Janův hrad. Krásná je také procházka okolo Dyje nebo kolonáda na Rajstně, odkud začíná stezka Bosou nohou, která vede přes Rakousko zpět do Valtic.

 

  

Pálava a nejbližší okolí

Sledujte nás na
sociálních sítích
facebook instagram youtube