Mandloňové arboretum
unikát naší krajiny

Mandloňové arboretum dostalo nové informační cedulky. Stromečky jsme zastřihli, a jsou tak připravené na blížící se léto. Před arboretem také vyrostlo nový pevný stánek s malým posezením. Chceme tak zpříjemnit pobyt v sadech každému, kdo se sem vyšplhá.

Máme radost, že tolik z vás navštěvuje sady nejen v době květu, ale po celé léto, i na podzim. Hustopečské mandloňové sady, i naše arboretum se tak stává opravdu příjemným odpočinkovým místem. Dobrým cílem pro výlet, ale také ojedinělým a nejbližším sadem ve střední Evropě, kde můžete spatřit mandloně.

   

 

V březnu 2021 začala Hustopečská mandlárna s výsadbou mandloňového arboreta. Mandloňové arboretum by mělo být unikátním genofondem mandloní ve střední Evropě. Na výsadbě spolupracujeme s odborníky - Ing. Borisem Krškou, Doc. Neugebauerovou ze Zahradnické fakulty MZLU a s Ing. Janou Janíkovou – Zahradní a krajinářská tvorba, která svou činností působí a spolupracuje s okolními obcemi (např. Starovice) právě v oblasti výsadby sadů.

 


Místo před realizací

 

Mandloňové arboretum má zvýšit osvětu v rámci unikátnosti mandloňových sadů v Hustopečích a poukázat na rozdíly mezi jednotlivými odrůdami. Na pozemku připravujeme informační tabule o informacích k arboretu s pohledem do historie pěstování mandloní prostřednictvím starých fotografií.

Na okraji pozemku budou umístěny drobné herní dřevěné prvky. A výsadba stromů bude doplněna o výsadbu lékořice a dalších zajímavých rostlin a keřů, které jsou historicky spjaty s naší krajinou.

 
​​​​​Lékořice


Prunus tenella - mandloň nízká

V březnu 2021 započneme s plánovanou výsadbou 10 odrůd. Od každého druhu budou vysazeny 3 stromy. Těšit se můžete na odrůdy - Ginko, Supernova, Tuono, VAMA, Marináda, Soleta  nebo Avijor.

Věříme, že s ochotou a elánem pro realizaci dobrého nápadu se nám za pomoci dobrých přátel Hustopečské mandlárny podaří do 2 let pozemek zaplnit pestrými odrůdami i z okolních jižních zemí.

Sledujte jak arboretum ožívá, i jaké novinky v něm připravujeme. Sledujte Mandloňové arboretum na Facebooku - Mandloňové arboretum


Situační pohled

 

Sledujte nás na
sociálních sítích
facebook instagram youtube